Aktualności i wydarzenia
Pożyczki na kształcenie
- 6 października 2019
- Posted by: Administrator
- Category: Aktualności
Program „Pożyczki na kształcenie” został uruchomiony w lipcu 2018 roku przez Ministerstwo Rozwoju w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, którego głównym celem jest wsparcie kształcenia ustawicznego. Ma na celu ułatwić osobom dorosłym dostęp do płatnych kursów, szkoleń, czy studiów podyplomowych poprzez udzielenie im nieoprocentowanej pożyczki.
Dokształcanie się jest jednym z najlepszych sposobów na podniesienie swoich kwalifikacji, co z kolei ułatwia rozwój zawodowy. Dla niektórych jest to szansa na znalezienie lepiej płatnej pracy, dla innych okazja do przekwalifikowania się, a nawet zmiany zawodu.
Na jakich warunkach udzielane są pożyczki na kształcenie?
- wysokość pożyczki może wynosić od 600 do 100 000 zł i pokrywać do 100% kosztów kształcenia,
- pożyczka jest darmowa, tzn. nieoprocentowana, a także bez prowizji i jakichkolwiek dodatkowych opłat,
- okres spłaty pożyczki wynosi od 12 do 36 miesięcy.
Pożyczkę należy spłacać w równych ratach miesięcznych.
Możliwość umorzenia części pożyczki
Program daje możliwość umorzenia części kwoty pożyczki – od 20 do 25%. Umorzenie ma formę odstąpienia od pobrania ostatnich rat pożyczki. Aby skorzystać z tej możliwości, należy spełnić następujące dwa warunki:
- ukończyć w terminie dany kurs lub szkolenie,
- złożyć wniosek o umorzenie wraz z zaświadczeniem ukończenia kursu/szkolenia
- nie później niż 3 miesiące od dnia ich zakończenia.
Przewidziano także dodatkowe umorzenie w wysokości 5%, które jest uzupełnieniem powyższego umorzenia i na które mają szanse osoby, które:
- wykazują średnie dochody z ostatnich 3 miesięcy (w przypadku osób zatrudnionych) lub 12 miesięcy (w przypadku osób samozatrudnionych) niższe niż średnie wynagrodzenie w Polsce w roku poprzednim,
- gdy jako osoby niezatrudnione podejmą zatrudnienie w okresie 6 miesięcy od zakończenia kursu lub szkolenia sfinansowanego przy pomocy pożyczki.
Kto może skorzystać z pożyczki na kształcenie?
Pożyczka przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich, które mieszkają na terenie Polski. Jest to warunek podstawowy. Oprócz tego należy wykazać się zdolnością do spłaty pożyczki, czyli mieć dochody na odpowiednim poziomie. Opcjonalnie można przedstawić zabezpieczenie pożyczki – dopuszczalnych jest kilka form zabezpieczenia np. hipoteka, weksel in blanco, czy poręczenie osoby trzeciej. O pożyczkę mogą ubiegać się między innymi:
- osoby zatrudnione na podstawie każdej umowy (umowy o pracę, a także m.in. umowy zlecenia, czy umowy o dzieło),
- osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
- osoby bezrobotne,
- osoby na urlopie wychowawczym.
W praktyce więc szansę na pożyczkę ma każdy – nie ma ograniczeń wiekowych, ani wymagań co do zatrudnienia.
Na co można przeznaczyć środki z pożyczki?
Środki pozyskane z tytułu pożyczki na kształcenie mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na opłacenie kosztów kształcenia – dlatego są one przelewane bezpośrednio do placówki edukacyjnej. Oznacza to, że wszelkie dodatkowe koszty w postaci np. dojazdów czy noclegów (jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania pożyczkobiorcy) muszą być pokryte we własnym zakresie przez pożyczkobiorcę. Niestety są też ograniczenia dotyczące rodzaju kształcenia, jakie mogą być sfinansowane pożyczką. Dopuszczalne są wszelkie szkolenia, kursy i studia podyplomowe
organizowane w Polsce i za granicą z wyjątkiem:
- studiów I stopnia – czyli studiów licencjackich,
- studiów II stopnia – studiów magisterskich uzupełniających
- studiów III stopnia – studia doktoranckich.
Kolejnym ograniczeniem jest możliwość wnioskowania o pożyczkę wyłącznie na kursy, które w chwili składania wniosku jeszcze się nie rozpoczęły.
Korzyści dla instytucji edukacyjnej / firmy branży usług rozwojowych
Bariera finansowa jest głównym czynnikiem utrudniającym osobom dorosłym korzystanie z edukacji ustawicznej. Informując, np. na swojej stronie internetowej, potencjalnych klientów o możliwości uzyskania pożyczki na kształcenie pokrywającej do 100% kosztów, instytucja edukacyjna może zachęcić do uczestnictwa w organizowanych przez siebie formach kształcenia także tych klientów, którzy mimo zainteresowania nie podjęliby kształcenia z powodu braku wystarczających środków.
Dodatkową korzyścią dla instytucji edukacyjnej/szkoleniowej jest gwarantowana, terminowa wpłata kwoty wnioskowanej przez pożyczkobiorcę (najczęściej jest to całkowita wpłata za daną formę kształcenia, jeśli pożyczkobiorca wnioskuje o 100% kwoty ). Pożyczki wpłacane są bezpośrednio na konto instytucji edukacyjnej z pominięciem pożyczkobiorcy.