Aktualności i wydarzenia
Czasy przeszłe w języku angielskim
- 8 lutego 2024
- Posted by: Administrator
- Category: Edukacja językowa
Angielski jest językiem, który nie przestaje zaskakiwać, inspirować, a dla osób mających z nim do czynienia po raz pierwszy może wydawać się nawet szokujący! Dlaczego? Sprawa jest prosta, otóż ucząc się języka polskiego, przywykliśmy do tego, że powinniśmy w nim opanować zaledwie trzy czasy, zaś język angielski serwuje nam ich aż… dwanaście!
Analogicznie do tego, jak rzecz wygląda w języku polskim, tak również w angielskim mamy czasy: przyszły, teraźniejszy i przeszły. Skąd więc aż dwanaście różnych wariantów? Każdy z wymienionych typów czasów dzieli się bowiem na cztery różne wersje, których budowę powinniśmy opanować, aby płynnie wypowiadać się i pisać w języku angielskim.
Wydaje się skomplikowane? Nic bardziej mylnego! Materiału do opanowania nie jest wcale tak dużo, jak mogłoby na to zakrawać! Razem z British Centre poznaj teorię, przyjrzyj się budowie i schematom każdego z poszczególnych czasów, by potem móc z łatwością przystąpić do nauki angielskiego od strony praktycznej. Czy już jesteś gotowy? Zaczynamy!
Jakie wyróżniamy czasy przeszłe w języku angielskim?
W języku angielskim wyróżniamy cztery czasy przeszłe, dzielące się na dokonane i niedokonane. Zróżnicowanie, polegające na tym, którego czasu użyjemy w określonym momencie, opiera się na tym, czy opisujemy czynności, jakie odbyły się tylko raz w przeszłości, czy mówimy o zakończonej, długotrwałej sytuacji z przeszłości, która już się zakończyła.
Czasów przeszłych w języku angielskim użyjemy również do tego, aby opisać wydarzenia, jakie rozpoczęły się w przeszłości, lecz mają miejsce do bieżącego momentu bądź takie, które rozgrywały się w przeszłości w momencie trwania innej czynności. Przy pierwszej lekturze tych informacji możemy z całą pewnością odnieść wrażenie, że są to dość zawiłe i trudne kwestie, ale nie ma nic bardziej mylnego!
Gdy już opanujemy podstawowe kwestie teoretyczne, dokładnie przedstawiające aspekty, jakimi różnią się wszystkie czasy, to praktyka nie będzie wydawała się już tak bardzo trudna! Let’s do it!
Past Simple
Czasu Past Simple używamy wtedy, gdy pragniemy opisać czynności dokonane, które działy się w przeszłości i zostały zakończone. Past Simple jest najczęściej używanym czasem przeszłym i opowiada ponadto o sytuacjach, jakie wymagają zaakcentowania tego, że działy się w konkretnym momencie w przeszłości. Dodatkowo w czasie Past Simple wyrazimy informacje o dawnych przyzwyczajeniach.
Budowa czasu Past Simple
Zdania twierdzące: PODMIOT + CZASOWNIK (CZASOWNIK + końcówka -ed – jeśli czasownik jest regularny, jeżeli zaś jest nieregularny, wówczas używamy drugiej formy czasownika) + reszta zdania
Przykład: Mike started his lesson at 7:30.
Zdanie przeczące: PODMIOT + DID NOT/DIDN’T + CZASOWNIK + reszta zdania
Przykład: He didn’t do the shopping.
Zdania pytające: Początek tworzymy za pomocą czasownika posiłkowego did: Did + PODMIOT + CZASOWNIK + reszta zdania + ?
Przykład: Did she see this film?
Past Continuous
Czasu Past Continuous używamy wtedy, gdy chcemy opowiedzieć o wydarzeniach, jakie miały miejsce w przeszłości, a w języku polskim nazwalibyśmy je czasownikami niedokonanymi.
Budowa czasu Past Continuous
Zdanie twierdzące: PODMIOT + WAS/WERE + CZASOWNIK + końcówka -ing + reszta zdania
Przykład: Betty was making coffee.
Zdanie przeczące: PODMIOT + WASN’T/WEREN’T + CZASOWNIK + końcówka -ing + reszta zdania
Przykład: He wasn’t watching this film.
Zdania pytające: WAS/WERE + PODMIOT + CZASOWNIK + końcówka -ing + reszta zdania + ?
Przykład: Was he doing his Maths homework?
Past Perfect
Czas Past Perfect opisuje czynności odbywające się w przeszłości przed innymi czynnościami. W czasie Past Perfect wyrażamy sytuację, która miała miejsce jako pierwsza.
Budowa czasu Past Perfect
Zdania twierdzące: PODMIOT + HAD + CZASOWNIK + końcówka -ed/ lub Past Participle (czyli czasowniki nieregularne trzeciej formy czasownika głównego) + reszta zdania
Przykład: I had done my Maths homework.
Zdania przeczące: PODMIOT + HAD NOT + końcówka -ed/ lub Past Participle + reszta zdania
Przykład: He hadn’t watched this film.
Zdanie pytające: HAD + PODMIOT + końcówka -ed/ lub Past Participle + reszta zdania + ?
Przykład: Had Betty made coffee?
Past Perfect Continuous
Past Perfect Continuous to czas, który jest już nieco bardziej złożony i poznaje się go na późniejszym etapie nauki, gdy nasz poziom wiedzy omawiającej czasy przeszłe w języku angielskim możemy określić jako średnio zaawansowany. Czas Past Perfect Continuous zwykle poprzedza czas Past Simple, gdyż w Past Perfect Continuous wyrażamy czynność dłuższą, która została przerwana przez sytuacje wyrażone w czasie Past Simple.
Budowa czasu Past Perfect Continuous
Zdanie twierdzące: PODMIOT + HAD BEEN + CZASOWNIK + końcówka -ing + reszta zdania
Przykład: Martha failed his exams because he had been watching TV series instead of studying.
Zdania przeczące: PODMIOT + HAD NOT BEEN + CZASOWNIK + końcówka -ing + reszta zdania
Przykład: His wife had not been sleeping when he came back.
Zdanie pytające: HAD + PODMIOT + BEEN + CZASOWNIK + końcówka -ing + reszta zdania
Przykład: Had you been waiting many hours before the train arrived?
Sytuacje wyrażone w czasie przeszłym nie takie straszne, jak je malują!
Angielskie czasy przeszłe na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwykle skomplikowane, jednakże po głębszym zapoznaniu się z zasadami, które nimi rządzą, wcale nie trzeba poddawać się tym myślom! Czasy przeszłe w języku angielskim nie będą nam sprawiać trudności, jeśli zaobserwujemy, że ich konstrukcje są w pewien sposób analogiczne względem siebie i współzależne od kontekstów, w jakich zamierzamy ich użyć.
Zwróć uwagę na to, jakie różnice dzielą czasowniki regularne od ich nieregularnej formy, zauważ występującą inwersję, a więc zmieniony szyk w zdaniu i kolejno przeanalizuj sytuacje, w jakich dane czasy przeszłe w języku angielskim powinny wystąpić. Uwierz w siebie i opanuj angielski do perfekcji. Believe in more!