Aktualności i wydarzenia
Czas na Biznes: debata prezydencka przed wyborami samorządowymi
- 29 marca 2024
- Posted by: Administrator
- Category: Aktualności
W murach auli Uniwersytetu WSB Merito odbyła się 27 marca 2024 r. debata prezydencka w ramach spotkań z cyklu „Czas na biznes”. Kandydaci na prezydenta miasta Łodzi przedstawili swoje pomysły na rozwiązanie problemów, z jakimi od lat boryka się Łódź.
W debacie udział wzięli następujący kandydaci:
- Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z KW Prawo i Sprawiedliwość,
- Ewa Szymanowska z KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni
- Klaudia Domagała z KKW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
- Janusz Wdzięczak z KKW KS Energia Łodzi
Obecnie urzędująca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska nie przyjęła zaproszenia.
Moderująca spotkanie Bożena Ziemniewicz, wiceprezes Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej i wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito, jak również dyrektor BRITISH CENTRE, przypomniała zgromadzonym – zarówno kandydatom, partnerom spotkania, jak i gościom przysłuchującym się debacie – że każde wybory to święto samorządności. W tym jedynym dniu każdy z nas staje się podmiotem polityki, ma szansę ocenić dotychczasowy sposób zarządzania miastem czy jego wycinkiem, wskazać, co można poprawić i w efekcie wpłynąć na dalszy bieg wydarzeń.
7 kwietnia mamy do oddania aż trzy głosy
Jak zauważyła, w mniejszych miejscowościach wybór jest prosty, bo wyborca prawdopodobnie zna ludzi, na których oddaje swój głos. W tak dużym mieście jak Łódź niemożliwe byłoby poznanie osobiście wszystkich kandydatów, stąd potrzeba spotkań takich jak właśnie organizowana w WSB Merito debata prezydencka.
Dyrektor BRITISH CENTRE przypomniała zebranym, że podczas wyborów 7 kwietnia br. mają do oddania aż trzy głosy. W Łodzi głosujemy na prezydenta, ponadto na radnego danej dzielnicy, jak również – o czym nie należy zapominać – na radnego wojewódzkiego.
Podczas debaty poprzedzającej wybory samorządowe skupiono się na następujących zagadnieniach:
- Jak przeciwdziałać depopulacji naszego miasta? Jak zatrzymać absolwentów łódzkich uczelni oraz sprawić, by nabyta w naszym mieście wiedza posłużyła jego rozwojowi?
- Jak uczynić nasze miasto bardziej atrakcyjnym dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych? Jak zachęcić ich do inwestowania?
- Jak chronić przedsiębiorców w sytuacji przedłużających się remontów? Jak zapobiec likwidowaniu się firm z powodu tych prac?
- Jak stawić czoła wyzwaniom związanym z transportem i komunikacją, w szczególności w odniesieniu do przedsiębiorców?
- Czy „Urząd przyjazny przedsiębiorcy” to możliwe do zrealizowania przedsięwzięcie, czy utopia? Jak generalnie poprawić pracę urzędów?
- Co zrobić, aby nasze miasto rozwijało się w sposób zrównoważony?
- Jakie wspierać kobiety w „mieście kobiet”?
- Czy powinno się zatrudniać radnych w spółkach miejskich?
Pytania, które postawiono kandydatom, pochodziły zarówno od przedsiębiorców, jak i od osób bezpośrednio przybyłych na spotkanie.
Debata prezydencka była wydarzeniem współorganizowanym przez sześć wiodących organizacji przedsiębiorców: Łódzką Izbę Przemysłowo-Handlową, Klub 500-Łódź, Regionalny Związek Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej Lewiatan, Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, Loża Łódzka Business Centre Club oraz Centrum Współpracy z Biznesem i Rozwoju Kariery Uniwersytetu WSB Merito.