Aktualności i wydarzenia
Czasy teraźniejsze w języku angielskim
- 8 stycznia 2024
- Posted by: Administrator
- Category: Edukacja językowa
Opowiadając o jakichkolwiek zaistniałych wydarzeniach, jesteśmy zobligowani użyć odpowiedniego czasu, niezależnie od tego, jakim językiem się posługujemy. Używając na co dzień języka polskiego, wręcz naturalną sprawą jest posługiwanie się zaledwie trzema czasami do opisywania sytuacji, które się wydarzyły, właśnie trwają, bądź będą miały miejsce.
W języku polskim wyróżniamy bowiem trzy czasy, a więc: przeszły, teraźniejszy oraz przyszły, zaś w języku angielskim do określenia analogicznych zdarzeń wykorzystamy aż dwanaście czasów gramatycznych! Przy pierwszym zetknięciu z tematem brzmi nieco abstrakcyjnie, prawda?
Nie musimy jednak zamartwiać się o to, że opanowanie i przyswojenie tej wiedzy sprawi nam kłopoty, jeśli nasze zagadnienia okażą się właściwie oraz klarownie usystematyzowane. W jaki sposób pojąć zasady rządzące w czasie teraźniejszym w języku angielskim?
Pierwszym krokiem jest zrozumienie tego, że w języku angielskim należy zwracać uwagę między innymi na to: czy czynność jest stale powtarzalna, można ją określić jako wcześniej zaplanowaną bądź mającą wpływ na konkretne doświadczenia albo czy chcemy podkreślić długość jej trwania. Kolejny ważny aspekt stanowi pomyślne zrozumienie i bezbłędne opanowanie konstrukcji zdań należących do konkretnych czasów.
Dziś w British Centre przeprowadzimy Cię kolejno przez wszystkie cztery czasy teraźniejsze w języku angielskim. Zaczynamy przygodę!
Czasy teraźniejsze – angielski bez tajemnic!
Język angielski tak samo, jak i język polski, został podzielony na czas: przeszły, teraźniejszy oraz przyszły. Dla rodzimego mieszkańca Polski wyrażanie teraźniejszych wydarzeń i zjawisk na cztery różne sposoby może wydawać się nieco kłopotliwe, jednakże nie będzie stanowiło trudności, jeśli pojmiemy zasady, którymi należy kierować się przy konstruowaniu zdań.
Cztery czasy przeszłe, cztery czasy przyszłe oraz cztery czasy teraźniejsze w języku angielskim tworzą spójną całość. Sprawdźmy, na czym polega wyrażania czynności teraźniejszych w czasach: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect oraz Present Perfect Continuous. Czy dostrzeżemy w nich więcej cech wspólnych, czy raczej różnic? Przekonajmy się!
Present Simple – co możemy wyrazić w czasie Present Simple?
Present Simple – czas, którego używamy wtedy, gdy chcemy wyrazić czynność na dłuższy czas wpisaną w naszą codzienność, której wykonywanie podejmujemy regularnie. Present Simple służy także do określania przyzwyczajeń i zwyczajów, jak też stanów stałych. Cechą charakterystyczną tego czasu jest użycie czasownika posiłkowego „do” bądź „does”.
Jak zbudować zdanie w Present Simple?
Oznajmujące: PODMIOT + CZASOWNIK (CZASOWNIK + końcówka -s/-es w 3 os. l.poj) + reszta zdania np. He speaks Spanish.
Przeczące: PODMIOT + DON’T (DOESN’T w 3 os. l.poj) + CZASOWNIK + reszta zdania np. She doesn’t write books.
Pytające: DO/DOES (w 3 os. l.poj) + PODMIOT + CZASOWNIK + reszta zdania np. Does your brother like English lessons?
Present Continuous
Czasem teraźniejszym Present Continuous posługujemy się wtedy, gdy chcemy odnieść się do tymczasowych albo wyjątkowych sytuacji tudzież czynności odbywających się w chwili mówienia. W czasie Present Continuous opiszemy także czynności zaplanowane wcześniej, które odbędą się w najbliższej przyszłości, jak również zmiany zachodzące stopniowo.
Jak zbudować zdanie w Present Continuous?
Oznajmujące: PODMIOT + CZASOWNIK końcówka -ing + reszta zdania np. We are going shopping.
Przeczące: PODMIOT + AREN’T/ISN’T (w 3 os. l.poj) + reszta zdania np. He isn’t watching TV.
Pytające: ARE/IS (w 3 os. l.poj) + PODMIOT + CZASOWNIK końcówka -ing + reszta zdania np. Are you studying Maths?
Present Perfect
Czas teraźniejszy Present Perfect okazuje się być niezastąpiony wtedy, gdy mówimy o czynnościach, które miały miejsce przedtem, ale ich skutki są widoczne w bieżącej chwili. W tym czasie opowiemy również o zdarzeniach, jakie zaczęły się wcześniej, przebiegały przez pewien określony czas i trwają do teraz. Ponadto użycie czasu teraźniejszego Present Perfect powinno mieć miejsce wtedy, gdy zamierzasz powiedzieć o czynnościach lub wydarzeniach, których ktoś doświadczył do tej pory i jakie można z powodzeniem wpisać do jego doświadczeń życiowych. Charakterystyczne dla tego czasu rozróżnianie go za pomocą czasownika posiłkowego „have” bądź „has” (w trzeciej osobie liczby pojedynczej) oraz czasownika w III formie.
Jak zbudować zdanie w czasie Present Perfect?
Oznajmujące: PODMIOT + HAVE/HAS (w 3 os. l.poj) + CZASOWNIK III forma/końcówka -ed + reszta zdania np. I have done my Maths homework.
Przeczące: PODMIOT + HAVEN’T/HASN’T (w 3 os. l.poj) + CZASOWNIK III forma/końcówka -ed + reszta zdania np. He hasn’t watched this film.
Pytające: HAVE/HAS (w 3 os. l.poj) + PODMIOT + CZASOWNIK III forma/końcówka -ed + reszta zdania np. Have they gone shopping?
Present Perfect Continuous
Present Perfect Continuous – ostatnim, gdyż nieczęsto używanym czasem, jest Present Perfect Continuous. Ten czas teraźniejszy odnosi się do czynności rozpoczętej w przeszłości, trwającej do chwili obecnej, lecz jeszcze w momencie mówienia o niej, nie jest ona zakończona. W Present Perfect Continuous sformułujemy również zdania odnoszące się do sytuacji, które właśnie zostały zakończone i przyniosły wyraźne skutki, a także powiemy o czynnościach, w jakich istotny jest nacisk na ich trwanie, a nie rezultat.
Nie masz pewności, jak używamy czasu Present Perfect Continuous? Przyjrzyj się poniższym schematom!
Jak zbudować zdanie w czasie Present Perfect Continuous?
Oznajmujące: PODMIOT + HAVE/HAS (w 3 os. l.poj) BEEN + CZASOWNIK końcówka -ing + reszta zdania np. I have been working in a hospital for over 15 years.
Przeczące: PODMIOT + HAVEN’T/HASN’T + CZASOWNIK końcówka -ing + reszta zdania np. I haven’t been drinking yet.
Pytające: HAVE/HAS + PODMIOT + BEEN + CZASOWNIK końcówka -ing + reszta zdania np. Have you been studying Spanish for 11 years?
Czasy teraźniejsze w angielskim na tle pozostałych czasów
W celu usystematyzowania naszej wiedzy na temat czasów, wszystkie czasy teraźniejsze w języku angielskim zestawiliśmy również na tle czasów przeszłych i przyszłych, aby łatwiej było można przypisać ich miejsce na tle pozostałych:
- czasy przeszłe: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous;
- czasy teraźniejsze: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous;
- czasy przyszłe: Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous.
We must first believe, that we can!
Powyższe słowa są fragmentem motywującego cytatu Nikosa Kazantzakisa, który mówi o tym, żeby osiągnąć sukces, najpierw musimy uwierzyć w siebie. Wiara ta ma być oparta na wewnętrznym przekonaniu, że powzięte przez nas działania są możliwe do wykonania przy założeniu zaistnienia odpowiedniej motywacji. W British Centre serwujemy zatem solidną dawkę zachęty do pracy w postaci ułatwień niezbędnych do nauki przystępnych dla każdego!
British Centre – wiedza przekazana w klarowny sposób
Zbiór licznych reguł, zasad, a także schematów dotyczących tego, jak zbudować zdanie, może przyprawić o zawrót głowy, dlatego też w British Centre dbamy o to, by każdorazowo przekazywać wiedzę w sposób klarowny i przejrzysty. W celu płynnego opanowania angielskich czasów teraźniejszych zalecamy nieprzerwane wykonywanie jak największej ilości ćwiczeń utrwalających opisywane powyżej czasy, a także regularne zaglądanie do przedstawionej tu wiedzy, skondensowanej w tzw. „pigułce”. Dzięki sukcesywnemu opanowywaniu zagadnień teoretycznych, połączonych z intensywną praktyką, osiągniesz upragniony sukces! Just do it!