Aktualności i wydarzenia
Dzień świętego Patryka – jak i kiedy go obchodzić?
- 21 lutego 2024
- Posted by: Administrator
- Category: Edukacja językowa
Każdy kraj posiada swoje tradycje, obyczaje, przyzwyczajenia i charakterystyczne zachowania mieszkańców. Taka tożsamość kulturowa oraz narodowa wspiera poczucie zespolenia z pozostałymi członkami określonej społeczności, gwarantując im przeświadczenie o ich: wyjątkowości, odrębności oraz integralności z daną grupą społeczną. Świadomość przynależności do danej grupy ważnej z punktu widzenia społeczeństwa wzmacnia wspólny udział mieszkańców danych miast czy krajów w celebracji najróżniejszych wydarzeń.
Jednym z nich jest Dzień Świętego Patryka, który jest niezwykle istotny z punktu widzenia mieszkańców Irlandii Północnej, gdyż uchodzi za święto narodowe Irlandii. Kim był święty Patryk i dlaczego ważny dzień z nim związany to święto religijne? Co stało się przyczyną, że Dzień św. Patryka obchodzi coraz więcej społeczeństw różnych krajów? Dowiedz się, jak celebruje się jedno z najhuczniej obchodzonych świąt i przygotuj się do szampańskiej zabawy! Let’s celebrate it!
Kim był Święty Patryk?
Święty Patryk urodził się prawdopodobnie około roku 385 w Wielkiej Brytanii, zaś w oczach Irlandczyków pozostał człowiekiem-legendą. Jako natchniony przez samego Boga, niepowtarzalny chłopiec, już od dzieciństwa przeżywał niesamowite przygody i pomimo, iż w młodym wieku został uprowadzony, a następnie przewieziony do Irlandii, zdecydował, że chce powrócić do Wielkiej Brytanii.
Nie powziął jednak tego kroku, gdyż boskie powołanie „kazało” mu pozostać w Irlandii, gdy we śnie usłyszał wezwanie, by przyjąć kapłaństwo po to, by oddać się bez reszty nawracaniu pogańskiej Irlandii na chrześcijaństwo. Ten czynnik sprawił, że Dzień św. Patryka przeobraził się w święto religijne, a sam kapłan został patronem Irlandii.
Kiedy obchodzimy dzień Świętego Patryka?
W Irlandii rokrocznie mieszkańcy obchodzą Dzień Świętego Patryka 17 marca jako święto organizowane ku czci jednego z najbardziej rozpoznawalnych świętych. Pragnąc uczcić dokonania oraz legendy, dzięki którym patron Irlandii stał się znany na całym świecie, ten dzień celebruje się niezwykle wyjątkowo. Symbolem Dnia Świętego Patryka jest kilka ważnych akcentów, które kojarzone są także z samą Irlandią.
Dlaczego Święty Patryk jest wyjątkowy?
Dzień św. Patryka obfituje w liczne symbole, bowiem wieść niesie, że po tym, gdy święty Patryk przyjął święcenia kapłańskie, stanął w centrum wielu niesamowitych opowieści. Dzień świętego Patryka obchodzi się głównie dlatego, że dokonana przez świętego chrystianizacja Irlandii miała niebagatelne znaczenie dla tego kraju w ówczesnym okresie, gdyż od tej pory Irlandia pozostała w przeważającej mierze katolicka.
Kolejną sprawą, która przyczyniła się ku temu, aby 17 marca czcić jako niepowtarzalne święto, jest legenda o świętym Patryku, dotycząca przepędzenia przez niego węży z kraju. W jaki sposób do tego doszło? Legendy św. Patryka są tak niesamowite, że zakładają, iż wypłoszył on wszystkie gady bez względu na to, że panicznie się ich bał.
Rzekomo zwierzęta dotychczas nie powróciły na tereny Irlandii. Kto wie, czy rzeczywiście święty, jego życie i postępowanie, miały jakikolwiek wpływ na zaistniały stan rzeczy. What do you think about that?
Ponadto niektórzy twierdzą, że święty Patryk przyszedł na świat po to, aby uzdrawiać innych ludzi. Zaufano mu aż w tak ogromnej wierze, iż głoszono, że boskie siły wyposażyły go w dar podnoszenia pobratymców z grobów. Niesamowite historie, nieprawdaż?
W jaki sposób obchodzi się dzień Świętego Patryka?
Dzień świętego Patryka obchodzi się przede wszystkim hucznie i to nie tylko na terenie samej Irlandii, ale tradycja ta przedziera się przez inne liczne państwa, w tym coraz częściej dociera także do Polski. Zgodnie z powszechnym uznaniem, tego dnia, zielone piwo podaje się w wyjątkowych ilościach możliwie najwięcej.
W Irlandii organizowane są huczne parady, kultywowana jest tradycja picia, a dniem wolnym od pracy cieszy się większa część tamtejszej społeczności. Wielobarwne i niemalże egzotyczne pokazy irlandzkich tańców to bezkompromisowe znaki rozpoznawcze i symbol święta, które przypada na 17 marca, a więc na Dzień św. Patryka. A Wy jak obchodzicie Dzień Świętego Patryka?
Wyjątkowe symbole z okazji dnia Świętego Patryka?
Dzień Świętego Patryka serwuje liczne zaskoczenia oraz niespodzianki. Podstawowy symbol Dnia Świętego Patryka niezwłocznie tworzy kolor zielony, występujący na licznych rekwizytach, które wykorzystuje się w trakcie celebrowania tej wyjątkowej okazji Dnia św. Patryka.
Zieleń widnieje nie tylko jako element krajobrazu wyspy, na którą dziś się przenieśliśmy, na fladze Irlandii (w asyście śnieżnej bieli i soczystego pomarańczu), ale także na innych symbolach przypominających Dzień Świętego Patryka, którymi są:
- Kufel napełniony zielonym alkoholem, zwany „dzbanem Patryka” – najpopularniejszymi trunkami, które się wówczas spożywa jest bez wątpienia piwo oraz whiskey, te z kolei są barwione na zielono dla uzyskania niepowtarzalnego efektu.
- Leprechaun – skrzat na co dzień zamieszkujący Irlandię, będący nieodłącznym elementem kultury świeckiej, który słynie z robienia przykrych i niekoniecznie miłych niespodzianek dla mieszkańców. Figlarny, zawsze odziany w zielone ubranko, na poły zabawny, na poły wredny, na stałe wpisał się w historię Irlandii.
- Koniczyna z trzema listkami – inaczej nazywana shamrock. Trójlistna koniczyna zyskała popularność, ponieważ wedle legendy święty Patryk za jej pomocą podjął się zobrazowania istoty Trójcy Świętej. Gest ten stał się symbolem mającym przynieść szczęście, a koniczyna w Irlandii zaczęła być traktowana jako silnie rozpowszechniony znak przynależności do Irlandii.
- Charakterystyczne miejsca, zarówno na ciele, jak i w mieście – brodaci Irlandczycy, aby zabawić się na całego, farbują swoje brody, żeby móc w nietuzinkowy sposób w pełni cieszyć się tym nietypowym świętem narodowym. Zielone szaleństwo sięgnęło jeszcze dalej! W Stanach Zjednoczonych rzekę Chicago River od roku 1962 nieustannie na dzień 17 marca farbuje się na zielony kolor! Analogicznie rzecz ma się do fontanny, znajdującej się w pobliżu Białego Domu, którą także, podobnie zresztą, jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, zdecydowano przy tym wyjątkowym święcie zabarwić na zielono. Imponujące, prawda?
Jak nietrudno zauważyć, dla tradycji św. Patryka w kulturze poświęca się dużo czasu i uwagi. Jego wspomnienie niesie za sobą wiele pozytywnych emocji dla mieszkańców nie tylko Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale rozprzestrzenia się również na Europę i kraje zza oceanu. Dnia 17 marca stajemy już niemalże na progu wiosny, a parady organizowane na cześć świętego Patryka pewnymi krokami zaczynają wpisywać się do coraz powszechniejszego kanonu uroczystości.