Aktualności i wydarzenia
Jak napisać artykuł po angielsku? Praktyczne wskazówki
- 15 maja 2024
- Posted by: Administrator
- Category: Aktualności Edukacja językowa
Pisanie w języku angielskim to umiejętność, która otwiera przed nami sporo możliwości – pozwala z łatwością zdać egzamin językowy, poczuć się pewnie w miejscu pracy, jeśli pracujemy w środowisku międzynarodowym, jak również rozwinąć karierę zawodową.
Umiejętność płynnego pisania po angielsku jest ważna, chociaż na początek warto przeczytać kilka artykułów w języku obcym na wybrany temat, by zorientować się, w jaki sposób skonstruowana jest wypowiedź. Jak widać, już nawet bierna znajomość języka angielskiego znacząco ułatwia dostęp do globalnej wiedzy oraz zasobów.
Jak napisać artykuł po angielsku? Warto mieć na uwadze, że poprawność środków językowych i logika wypowiedzi są niezbędne do skutecznego przekazu. Dopiero gdy te warunki są zachowane, możesz się pokusić o urozmaicenie swojego artykułu, np. poprzez budowanie napięcia, zaskakiwanie czytelnika, wywoływanie u niego emocji.
Gdy rozważasz dany temat artykułu, pamiętaj, że przekroczenie limitu słów może wpłynąć na ocenę tekstu, co jest istotne zwłaszcza na maturze rozszerzonej z języka angielskiego.
Jak sprawić, by napisany artykuł nie tylko satysfakcjonował samego autora, ale przede wszystkim skradł uwagę odbiorców?
Poznaj tajniki pisania artykułu po angielsku razem z BRITISH CENTRE!
Czym jest artykuł publicystyczny?
Artykuł to forma pisemnej wypowiedzi, serwująca czytelnikom zarówno informacje, jak i analizy na dany temat. Jednocześnie artykuł publicystyczny ma rzucać światło na dane zagadnienie, wyrażać po części opinię autora, choć z pewnego dystansu.
Każdy napisany artykuł, niezależnie od zastosowanego języka, ma za zadanie nie tylko informować, ale też wzbogacać dyskurs publiczny, oferując świeże spojrzenie na znane zagadnienia.
Jak napisać artykuł publicystyczny w taki sposób, by chciało się go przeczytać do końca? Na pewno istotne jest wybranie interesującego tematu artykułu, który zaintryguje i skłoni do przemyśleń. Jeśli nie mamy pomysłu na artykuł, warto wiedzieć, że tematem artykułów publicystycznych często stają się najnowsze badania. Takie teksty edukują i inspirują do zadawania pytań.
W artykule publicystycznym, niezależnie czy pisany jest po angielsku czy w innym języku, poprawność środków językowych odgrywa ogromną rolę – to one budują logikę wypowiedzi ale też autorytet autora, pomagając tym samym utrzymać uwagę czytelnika.
Znajomość zasad pisowni i umiejętność pisania zgodnie z tymi zasadami są nieocenione, szczególnie wtedy, kiedy podejmuje się próbę przekroczenia kulturowych barier językowych. W artykule po angielsku przydatne wyrażenia i idiomatyczne konstrukcje mogą wzbogacić tekst, czyniąc go bardziej naturalnym dla odbiorców mówiących tym językiem.
Jak wybrać temat artykułu po angielsku?
Zacznij od znalezienia tematu, który rozbudzi twoją ciekawość. Jeśli należysz do osób ciekawych świata, po prostu pozwól, by kierował tobą zapał. Gdy w tekście zaprezentujesz dodatkowo najnowsze badania, wzbogacisz swój artykuł o twarde dane i być może uda ci się zachwycić czytelników niezależnie od wieku.
Zastanów się nad zwrotami zapraszającymi do dalszych rozważań – na przykład takimi, które skłonią do zadania sobie pytania: „Co byś zrobił, gdyby…?” lub „Czy wiedziałeś, że…?” Angażujące, prowokujące do myślenia elementy nie tylko wzbogacają treść artykułu, ale również zapewniają utrzymanie uwagi. Prawdopodobnie w takiej sytuacji czytelnicy będą zaciekawieni „od wstępu do zakończenia”, z niecierpliwością oczekując na dalsze rozważania.
Czy już wiesz, o czym będzie twój artykuł po angielsku?
Schemat pisania artykułu po angielsku, czyli z czego składa się artykuł
Jeżeli już zdecydowałeś, co będzie tematem artykułu, możesz przejść do kolejnych kroków. Aby skutecznie napisać artykuł po angielsku, należy przestrzegać klasycznej struktury tekstu – zasady pisania, w której występuje kolejno: wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
Odpowiednia kompozycja artykułu jest ważna, jeśli nie chcemy stracić uwagi czytelnika już w pierwszej chwili, ponieważ obecnie każdy najpierw skanuje tekst, by wychwycić najważniejsze informacje. Z tego też względu warto postarać się o przyciągający uwagę wstęp. We wstępie postaw pytania lub przedstaw ciekawy problem, który zaintryguje czytelnika i zarysuje fundament artykułu.
W głównej części zawieramy najważniejsze przemyślenia na dany temat. Rozwinięcie powinno obfitować w solidne argumenty i dane. Pamiętaj, by tekst był podzielony na akapity, co zdecydowanie podnosi jasność i zrozumiałość każdej wypowiedzi pisemnej.
W artykule nie może oczywiście zabraknąć zakończenia, które stanowi podsumowanie, ale czasem potrafi też zaintrygować, prowokując czytelnika do dalszych rozważań. W zakończeniu podsumuj najważniejsze punkty, odpowiedz na postawione wstępnie pytania i określ swoje ostateczne stanowisko.
Poświęć trochę więcej czasu na tytuł artykułu, który możesz wymyślić na samym końcu, kiedy już będziesz miał ustaloną treść.
Jeśli już wiesz, jak powinien wyglądać artykuł publicystyczny, z powodzeniem możemy przejść do tego, jak uniknąć np. takich błędów, jak nieczytelna kompozycja albo dobrać właściwy zakres środków językowych.
Wstęp artykułu – jak powinien wyglądać?
Napisanie dobrego wstępu do artykułu w języku angielskim pozwala od razu zainteresować czytelnika. Introduction powinno wyraźnie przedstawiać temat artykułu. Jest to miejsce, gdzie warto zastosować m.in. interesujący cytat lub zaskakujący fakt, który usprawiedliwi dalsze zgłębiania tematu.
Jakie zwroty powinny być we wstępie?
We wstępie można określić, co po kolei będzie omawiane, czyli wypisać główne punkty artykułu. To pomaga w utrzymaniu zainteresowania czytelnika oraz w zachowaniu logicznej konstrukcji narracji.
Przydatny może okazać się np. taki zwrot, jak: Let’s delve into… – Zagłębmy się w…, który wprowadzi czytelnika w główny nurt dyskusji.
We wstępie do artykułu po angielsku użyteczne jest zastosowanie także innych fraz, które bezpośrednio zaciekawią czytelnika oraz wprowadzą go w daną problematykę.
- Did you know that… – Czy wiedziałeś, że…
- Imagine if… – Wyobraź sobie, że…
- This article will uncover… – Ten artykuł odkryje…
- Consider this: – Rozważ to:
- It’s fascinating to think that… – To fascynujące, że…
- Are you one of those people who…? – Czy jesteś jedną z tych osób, które…?
- Did you hear about… – Czy słyszałeś o tym, że…?
- One thing to consider is… – Jedną ze spraw, które należy rozważyć, jest…
Powyższe zwroty są skuteczne w budowaniu relacji z czytelnikiem, ponieważ otwierają przed nim nową perspektywę lub wprowadzają element zaskoczenia, co zachęca do dalszego czytania.
Co powinno zawierać rozwinięcie?
Rozwinięcie artykułu publicystycznego po angielsku jest miejscem, gdzie autor rozwija swoje argumenty, przedstawia the latest research i analizuje zgromadzone dane. Każdy akapit powinien poruszać jeden główny punkt dyskusji, który jest logicznie powiązany z następnym. Utrzymujemy w ten sposób płynność i spójność wypowiedzi.
W tej części bardzo ważne jest, aby dokładnie wyjaśnić i poprzeć swoje argumenty przykładami oraz danymi empirycznymi. Nie zapomnij również o odpowiednim zastosowaniu zwrotów przejściowych, które pomogą czytelnikowi śledzić bieg twoich myśli i sposób argumentacji.
Jakie zwroty są odpowiednie w rozwinięciu?
Rozwinięcie artykułu powinno być bogate we frazy, podkreślające logiczną strukturę i pomagające w płynnym przechodzeniu między poszczególnymi elementami analizy. Ważne, by mieć na uwadze wyrażenia idiomatyczne, czyli zwroty charakteryzujące wyłącznie język angielski, a także zadawać liczne pytania retoryczne, aby nawiązać bliższą więź z czytelnikiem i w ten sposób zachęcać go do przeczytania artykułu z pełnym zaangażowaniem.
Przykładowy artykuł może zawierać następujące zwroty, charakterystyczne dla języka angielskiego:
- On the one hand,… on the other hand… – Z jednej strony…, z drugiej strony…
- It is essential to mention… – Warto wspomnieć…
- This leads us to the conclusion that… – To prowadzi nas do wniosku, że…
- Furthermore, it is crucial to consider… – Ponadto, kluczowe jest rozważenie…
- As demonstrated by recent studies… – Jak wykazują najnowsze badania…
- This perspective is supported by… – Tę perspektywę popiera…
- In addition… – W dodatku…
- What would you say if I told you that… – Co byście powiedzieli, gdybym stwierdził, że…
- I must tell you about… – Muszę ci powiedzieć o…
- I must also mention… – Muszę też wspomnieć…
- The issue is… – Sprawa wygląda tak, że…
- I am totally against… – Jestem całkowicie przeciwko…
Każdy z tych zwrotów służy lepszemu zrozumieniu przedstawionych argumentów i przyczynia się do bardziej spójnej i przekonującej narracji.
Jak możesz zauważyć, napisanie artykułu wcale nie jest takie trudne, jeśli możesz sobie pomóc gotowymi zwrotami. Zapamiętaj je i stosuj odpowiednio do potrzeb.
Jak prawidłowo zakończyć artykuł publicystyczny po angielsku?
Zakończenie artykułu to twoja ostatnia szansa, aby przekonać czytelnika do swoich poglądów i podsumować przedstawione argumenty. Powinno ono zwięźle przypomnieć główne punkty dyskusji i jednocześnie wskazać, dlaczego omawiany temat jest ważny.
W zakończeniu warto też zasugerować możliwe kierunki dalszych badań lub dyskusji, zachęcając do refleksji nad poruszaną problematyką. Skuteczne zakończenie powinno nie tylko podsumować, ale również pozostawić trwałe wrażenie oraz potencjalnie wpłynąć na opinię czytelnika na dany temat.
Zakończenie artykułu – przydatne zwroty
Poniższe frazy pomogą zebrać i podsumować najważniejsze punkty dyskusji, jednocześnie wzmacniając ostateczne przesłanie Twojego artykułu. Użyj tu takich zwrotów, jak:
- I strongly feel that… – Głęboko wierzę, że…
- It seems to me… – Wydaje mi się…
- In conclusion… – Podsumowując…
- I’ll never forget… – Nigdy nie zapomnę…
- On the whole… – Ogólnie rzecz ujmując…
W BRITISH CENTRE nauczysz się wielu form wypowiedzi pisemnej!
Napisanie artykułu po angielsku nie jest niczym trudnym, jeśli wiesz, co chcesz powiedzieć. Wystarczy „tylko” uporządkować myśli, a następnie poprawnie i ciekawie je przedstawić. Jeśli jednak miałbyś z tym kłopot, w BRITISH CENTRE nauczymy Cię, jak skonstruować artykuł lub każdą inną wypowiedź. Na kursach nie tylko opanujesz różne formy pisemne, ale też ogólnie rozwiniesz umiejętność skutecznego komunikowania się w języku angielskim. Nasz zespół składający się wyłącznie z doświadczonych nauczycieli jest otwarty, by pomagać ci na każdym etapie twojej edukacyjnej podróży.
Jeśli marzysz o tym, aby podejść do egzaminu Cambridge, zwróć uwagę na kursy w ofercie BRITISH CENTRE. Są one dostosowane do Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, dzięki czemu zyskujesz pewność, że jesteś przygotowany najlepiej jak to tylko możliwe!