Aktualności i wydarzenia
Różnice w języku angielskim brytyjskim a amerykańskim
- 27 czerwca 2023
- Posted by: Administrator
- Category: Edukacja językowa
Języka angielskiego używają obywatele wielu państw na całym świecie. Co więcej, jest on językiem urzędowym w ponad pięćdziesięciu krajach. Czy w każdym zakątku świata angielski brzmi tak samo? Otóż nie – język ten zróżnicowany jest bowiem ze względu na miejsce swojego występowania. W związku z tym, wyróżnić możemy dwie główne odmiany języka angielskiego. Są to American English oraz British English. Pierwsza z nich używana jest w Stanach Zjednoczonych, natomiast drugiej używają mieszkańcy Wielkiej Brytanii. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze różnice pomiędzy amerykańskim angielskim, a jego brytyjską odmianą.
Brytyjski angielski vs amerykański – różnice w słownictwie
Amerykański angielski pod wieloma względami różni się od brytyjskiej odmiany. Na pierwszym miejscu warto postawić w tym przypadku słownictwo – zróżnicowanie językowe szczególnie widoczne jest bowiem w słowach.
Najpopularniejszą różnicą jest w tym kontekście słowo frytki. W amerykańskiej odmianie języka angielskiego określane są jako french fries, natomiast w odmianie brytyjskiej to samo pojęcie kryje się w słowie chips. Odmienne są również słowa, oznaczające wakacje. Amerykanie użyją wyrazu vacation, a Brytyjczycy – holiday. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku słowa mieszkanie. W amerykańskim angielskim będzie to apartment, a w brytyjskim angielskim – flat.
Amerykański angielski – czym różni się od brytyjskiego akcentu?
Kolejną kwestią, która różnicuje obie odmiany angielskiego jest amerykański i brytyjski akcent. Amerykanie wypowiadają głoskę r w każdej pozycji, co wpływa na tworzenie krótkich samogłosek oraz zróżnicowanie obu odmian pod kątem akcentu. Brytyjczycy w wymowie wyrazów w większości pomijają bowiem głoskę r. Uwzględniają ją tylko wtedy, gdy za r stoi samogłoska. Tak otrzymana wymowa brytyjska (received pronunciation), określana również jako akcent brytyjski, charakteryzuje się dłuższym wypowiadaniem samogłoski. Nie jest to jednak jedyna odmiana brytyjskiego akcentu – istnieje także akcent General British. Główną jego cechą jest natomiast pomijanie sufiksu -ing, znajdującego się na końcu wyrazu. Zamiast tego, wymawia się powszechnie dźwięk -en. W omawianym akcencie często zachodzi także tzw. zwarcie krtaniowe. Wymowa głoski “t” zastępowana jest wówczas krótką pauzą.
Brytyjski angielski, a amerykański angielski – różnice w gramatyce
Przyimki
W brytyjskiej i amerykańskiej odmianie angielskiego dostrzec można kilka rozbieżności. Czym różni się zatem angielski brytyjski od amerykańskiego? Poza słownictwem i akcentem, odmiany te zróżnicowane są również pod względem gramatycznym. Przede wszystkim, w angielskim amerykańskim używamy innych przyimków niż w angielskim brytyjskim. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie wyrazu weekend. Mieszkaniec Wielkiej Brytanii powie bowiem at the weekend, natomiast osoba, której krajem pochodzenia są Stany Zjednoczone, użyje wyrażenia on the weekend.
Czasy gramatyczne
Różnice pomiędzy angielskim amerykańskim, a brytyjskim obejmują również czasy gramatyczne. Warto zapamiętać, że w amerykańskim angielskim używamy rzadziej czasu Present Perfect. Nieco odmienny jest także czas przeszły, a dokładniej jego imiesłowy, tworzone od czasownika get. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, tworząc Past Participle od słowa get, powiedzą got. Osoby, preferujące amerykański angielski, użyją natomiast słowa gotten
Liczba pojedyncza i mnoga
Wskazując różnice, dzielące zdania, tworzone w amerykańskim i brytyjskim angielskim, nie sposób nie wspomnieć o odmiennym użyciu liczby pojedynczej i mnogiej. Amerykański angielski akcentuje całościowość określonej grupy. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu w kontekście różnego rodzaju zespołów i grup, stosowana jest tylko i wyłącznie liczba pojedyncza. Angielski brytyjski dopuszcza z kolei używanie zarówno liczby pojedynczej, jak i mnogiej. Nieco lepsze z perspektywy poprawności będzie jednak zastosowanie liczby mnogiej. Za jej pomocą podkreślimy bowiem to, że każda osoba, należąca do grupy ma realny wpływ na jej działania i związane z nimi efekty.